“Ayna Ayna Söyle Bana” Özgür Aksuna MAG Temmuz-Ağustos Makalesi

AYNA AYNA SÖYLE BANA…

 Yoğun ve yorucu bir kışın ardından nihayet sıcak günlere kavuştuk, yaşasın yaz! J Okulların da kapanması ile birlikte artık kendimizi daha çok dinleme fırsatı buluyoruz, üzerine doğa ve denizle geçirilecek zamanları da ekleyince iç sesimize kulak vermek için çok güzel bir dönemdeyiz. Gelin bu yaz kendimiz için güzel bir şey yapalım ve aynada ki halimizi görelim.

Öncelikle kendimize küçük bir uygulama yapalım ve hayatımızın önem sıralamasını belirleyelim. Hayat, havaya attığımız 5 topla oynanan bir oyun gibidir. Bu toplardan sadece bir tanesi plastiktendir geri kalanlarının hepsi incecik bir camdan yapılmıştır. Bu toplar; işimizi, ailemizi, sağlığımızı, dostlarımızı ve benliğimizi temsil eder.  Bu 5 top içinde sadece işimiz lastik olan toptur ve onu elimizden düşürürsek zıplatabiliriz. Ancak diğer 4 top camdan yapıldığından düşerlerse kırılırlar ve yerlerine konulamazlar. Bunu fark etmeli ve hayatımızı bu dengeye göre kurmalıyız. Oysa hepimiz o lastik topu tutabilmek uğruna, diğer camdan ve değerli topları kırar dökeriz. Ailenizin ne kadar değerli olduğunu unutmayın ve her fırsatta onları doyasıya yaşayın. Dostlarınızı sonsuz anlayışlı sanmayın bir anda ellerinizden kayıverirler ve tekrar bulamayabilirsiniz. Camdan topların kıymetini bilin ve hep havada kalmaya devam etsinler. Sevgili Üzeyir ustanın dediği gibi…Gelin aynada kendinizi ve hayatınızı izleyelim ve aynalayalım kendimizi.

 Ayna Çalışması

 Bir kişiye sinirlendiğiniz zaman ya da üzücü bir olayla karşılaştığınızda, dönüp kendinize sormanız gereken üç şey var.

  1. Bu olay, negatif bir bilinçaltı kaydımı değiştirmem gerektiğini mi haber veriyor?
  2. Bu olay ya da kişi, hangi korkumun düğmesine basıyor?
  3. Bu kişi bana aynalık mı yapıyor?

Birinin bize aynalık yapması ne demektir?

 Birinin bize aynalık yapması demek, kabul etmediğimiz hatta sır gibi sakladığınız özellikle yumuşak karnınız olarak gördüğünüz yönlerinizi size göstermesidir. Biz bu durumdan pek hoşlanmayız ancak aslında kendimizin görünmeyen taraflarını görmek için önemli bir konudur.

Örneğin; Birisine korkak diyorsanız, sizin nerede, ne zaman hatta nasıl bir korkaklık yaptığınızı bulup bu davranışınızla yüzleşmeniz gerekir. Hatta bunu birlikte bir çalışmayla yaparsak daha net anlarız.

Şimdi elinize bir kağıt kalem alın.

UYGULAMA:

Bütün hayatınızın içine dahil olan yakınlarınızın ve beraber en çok vakit geçirdiğiniz kişilerin ismini alt alta bir kağıda düzgün şekilde yazın. Aile içinden kişiler ve yakın dostlar olabilir. Şimdi de her bir ismin yanına onların beğenmediğiniz yönlerini yazın. Sonra da sizin bunları tek tek nerede, ne zaman ve nasıl yaptığınızı bulun. Kimin hakkında ne dediyseniz, kendinizde bulabilirsiniz. Başkalarında gördüğünüz beğenmediğiniz davranışlar mutlaka az ya da çok sizde de mevcuttur.

“Niye etrafımda hep bu tipte insanlar var ?” diye soruyorsanız. Aslında o tip insan sizi göseriyor ama bunu kabul etmiyorsunuz, kendi kendinize böyle olduğunuz için kızıyor ve inkar edercesine aslında öyle davranıyorsunuz. Sizinle aynı enerjide olan insanları mıknatıs gibi etrafınıza çekersiniz. Siz onlara ayna olursunuz onlar da size ayna olur. Siz enerjinizi onlara karşı çözümlediğiniz zaman, ya hayatınızdan çıkacaklardır ki en çok yapılan davranış budur ya da size karşı davranışlarını değiştireceklerdir. Siz enerjinizi değiştirdiğiniz zaman karşınızdaki kişilerin size karşı olan davranışlarını da değiştirmiş olursunuz. Sizden giden mesaj değiştiğinde, karşıdan yansıyıp size dönen mesaj da değişmiştir.

Siz sinirli olduğunuzu kabul ederseniz, ya sinirlenmekten vazgeçeceksiniz (saman alevi bile olsa) ki size de sinirlenilmesinden, ya da sinirlenen insanlara kızmaktan vazgeçeceksiniz. Çünkü onlar da aynı sizin gibi bir takım korkuları yüzünden bu davranışları gösteriyorlar.

Eğer baştan sizin de buna benzer tüm davranışlara sahip olduğunuzu kabul ederseniz bütün dünyaya bakışınız değişecektir. Siz kendinizde başkalarında olmasından hoşlanmadığınız davranışların bulunmadığını düşündüğünüz sürece bu savaş devam edecektir.

Hadi gelin bu yaz kendinizle barışın ve sahip olduklarınızı açık yüreklilikle kendinize yüksek sesle söyleyin bakın nasıl değişecek tüm olumsuzluklar.

BU YAZ HAYATIMIZDA YENİ BİR DÖNEME BAŞLAYALIM

Harika bir yaz yaşayın bol bol olumsuzluklarınızdan uzaklaşmak için içsel çalışmalar yapın. Kendinizi sevin ve değerli olduğunuzu unutmayın. Yeni döneme başlarken eylül ayı ile birlikte yeni bir sayfayla devam edin hayata.

Bana ozguraksuna.com adresinden ya da sosyal medyadan @ozguraksuna hesaplarından ulaşabilir sorularınızı iletebilirsiniz.

mag temmuz-agustos2017 mag temmuz-agustos2017a

 

 
 
previous next
X