Özgür Aksuna, 1978 yılında çok sevdiği Ankara’da dünyaya geldi. Üniversite yıllarına kadar Ankara’da eğitim hayatını sürdürdü, Müzik ve yayıncılık hayatına 1995 yılında TRT Ankara Radyosu ve TRT Ankara Televizyonu’nda başladı ses sanatçısı olarak bir çok program, konser ve turnelerde görev aldı, beraberinde ses sanatçılığı kariyerine Kültür Bakanlığının kadrosunda da bir süre devam ettikten sonra bir çok özel radyoda program yapıcısı, spiker, haber editörü,müzik direktörü, dj eğitmeni ve yayın yönetmenliği yardımcılığı yaptı. 1999 yılında Türkiye’nin en önemli yabancı müzik istasyonlarından Capital Radio ile başlayan Dj’lik ve radyo programları ile adını “Türkiye’yi Uyandıran Adam” olarak tüm Türkiye’ye ve yurt dışına duyurdu. Bir süre NTV bünyesinde de çalıştıktan sonra halen 15 yıllık yayın ekibi ve yayın arkadaşları ile Max Fm’in kuruluşundan itibaren hafta içi her sabah 07:00 – 11:00 saatleri arasında “Max Fm Morning Show” programı ile radyo programcılığı hayatını büyük bir başarı ile sürdürmektedir.

Türkiye Medya Oscarları ödüllerinde “Yılın Radyocusu” oscarını almıştır. İletişim Vakfı 2014’ün Yıldızları’nda “Yılın İletişimcisi” ödülünün sahibidir. 2015 Bilkent Marka Ödülleri’nde “Yılın Markası” ödülünü almıştır. Lösev  2015 Yılın Gönüllüleri’nde “Yılın İletişimcisi” ödülüne layık görülmüştür. 2017 TÜSİAV “Yılın İletişim Eğitimcisi” ödülünü almıştır. Lejant 2018 “Yılın İletişim Eğitmeni” ödülünü almıştır. Hacettepe Üniversitesi Kristal Geyik “Yılın En İyi Radyocusu” ödülünü almıştır

TDK Onur Belgesi Sahibidir.

TEDx Konuşmacısıdır.

Eğitimini Ç.Ü. Çevre Mühendisliği ve A.Ü. İktisat Fakültesi olarak iki ayrı branşta tamamladı ve bir süre G.Ü Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı şan ve ses bölümlerinde eğitim aldı. AST’da Altan Erkekli’den Drama ve Tiyatro eğitimi, Gülüm Pekcan’dan Dans ve Postür dersleri ve TRT Ankara radyosunda Jülide Gülizar’dan Sunuculuk ve Spikerlik, Devlet Tiyatrolarından Mümtaz Sevinç‘ten Seslendirme ve Dublaj, Ecder Akışık‘tan Hitabet ve Etkili Konuşma, Feruzan Esmergül’den Fonetik, Ses ve Şan eğitimi, yine TRT Ankara Radyosunda ses sanatçılığı süresince Şef Serbülent Yasun’dan Repertuar ve Nazariyat, Faruk Demir ve Ali Haydar Gül’den Nota ve Solfej eğitimi aldı.

Yaşam Koçluğu’nda “Duygusal Beceriler ve Yetkinlikler (Emotional Skills and Competencies – ESaC),Erickson College International Certificate of Completion Modules I-IV of The Art and Science Coaching” ve “MCC” eğitimlerine sahiptir.

Kişisel Gelişim ve İnsan kaynakları Yönetimi konusunda bir çok üniversitede seminer ,eğitim ve araştırmalarda görev aldı. Kamu, askeri ve özel kurumlarda; diksiyon, güzel konuşma ve beden dili eğitimleri, özel diksiyon dersleri, kişisel gelişim dersleri ile tecrübelerini paylaşıyor. Bir çok yarışmada ve seçmelerde jüri üyeliği yaptı. Bir çok televizyon, gazete ve dergide röpörtajları ve haberleri yayınlandı. Yayıncılık hayatı süresince sayısız ödül ve teşekkür plaketi aldı.

“Özgür Aksuna Gelişim ve Değişim Akademisi”  isminde bir eğitim kurumuna sahiptir ve  Eğitim hayatının 10. yılında yüzlerce öğrencisi ile sıra dışı ve benzersiz “Başarı Garantili” eğitim çalışmalarını başarı ile devam ettirmektedir.Halen Türkiye’de ilk ve tek olan “Konuşma Estetiği” eğitimleri ile alanında öncü olmakta, diksiyon ve güzel konuşma, Kişisel gelişim, Kurumsal eğitim, Yaşam Koçluğu, Kariyer Koçluğu ve Öğrenci koçluğu konularında, resmi kurumlarda ve üniversitelerde dersler vermeye devam etmekte ve birikimlerini paylaşmaktadır.

2012 Yılından bu yana TED Üniversitesi ‘nde “İletişim Diksiyon ve Radyo Yayıncılığı” dersleri vermektedir.

2018 yılından itibaren “Atılım Üniversitesi” nde “İletişim Diksiyon ve Radyo Yayıncılığı” dersleri vermektedir.

Markalaştırma Ajansı V8 CRAFT’ da  bireysel ve kurumsal marka danışmanlığı ve eğitmenliği yapmaktadır.

Kamu kurumlarında ve Özel Şirketlere danışmanlık  yapmaktadır ve şirket içi eğitimler vermektedir.

Yaşam Artı‘da “İletişim Akademisi” eğitimleri vermekte, Türkiye’nin bir çok yerinde “İletişim ve Kişisel Gelişim Zirveleri” ile bireysel ve kurumsal eğitimler vermektedir.

Sosyal medyada’da çok güçlü bir kitleye sahip olan ve fenomen haline gelen bununla birlikte bir koltukta karpuz kamyonu taşıyabilen sevgili Özgür Aksuna, aşçı annesinden gelen yemek yapma yeteneği ve kültürüyle özel ilgi alanı olan mutfak konusunda ünlü şeflerden aldığı eğitimlerle  tüm bunların yanında Chef Akademi’de “Cook & Fun” isimli yemek workshopları yapmakta ve yemek yapmayı eğlenceye dönüştürmektedir. Netflix,Discovery Channel, Animal Planet, TRT  gibi bir çok kanalda  ve reklamlarda seslendirme sanatçısı olarak çalışmakta, blog yazarlığı ve MAG, ANKARA LİFE  dergisinde köşe yazarlığı yapmaktadır. TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu‘nda “Radyo Doktoru”” isimli bir programı vardır. ASHK’A adlı bir kitabı bulunmaktadır. Güven Hastanesi’nin ‘Ters Yüz Söyleşileri’ programını sunmakta ve Spotify podcastleri ile ‘Sağlıkta Aykırı Konular’ programının moderatörlüğünü yapmaktadır.  Yeni kitabı çok yakında çıkacaktır.

Kuzu Effect AVM Marka ve Reklam Yüzü’dür