“Kaygıları Değiştirmenin 7 Sihirli Yolu” MAG Şubat 2018 yazısı

KAYGILARI DEĞİŞTİRMENİN 7 SİHİRLİ YOLU

Öncelikle “SEVGİ AYI” olarak yaşanan Şubat ayı  ve 14 Şubat sevgililer günü hepimize aşk ve mutluluk getirsin. Bizi besleyen ve geliştiren bir ay olsun ve aşk bunların lokomotifi olsun. Aşk hayatımızda ya da ikili ilişkilerimizde de bizi farklı problemlere iten kaygılar aslında yönetilebilen ve üstesinden gelebileceğimiz bir duygu. Peki kaygıları nasıl yönetelim bu ay ben de bunun 7 sihirli yöntemini anlatmak istedim siz güzel insanlara.

Eğer “YAPAMAM” diye bir sözcük olmasaydı, tüm bunlar başımıza gelmezdi, değil mi? Evet, bu bırakması zor bir alışkanlık. Üstelik çoğu zaman söylediğimizin bile farkında olmadığımız nasıl ve niye söylediğimizi bile düşünmediğimiz hipnotik negatif özellikli bir kelime.

Hayvan beynimiz insan beynimizden daha büyük olduğu için dürtüler ve doğal duydular bizi daha çok yönetiyor kimi zaman Emin olmadığınız bir durumla karşı karşıya kaldığınızda beynimiz “Yapamam” hatasını gösteriyor gözümüzün önüne. İçgüdüsel olarak davranıyor ve aslında kaybediyorsunuz.

Bir yaşam koçu ve kaygı yönetimi uzmanı Özgür Aksuna olarak şunu çok net biliyorum.

“Yapamam dediğiniz anda beyin “ben anlamam” diyerek hemen geri çekiliyor ama yaparım dediğinizde kolları sıvayıp “hadi yapalım şu işi” diyor. Buna Dr. Schwarts teoremi deniyor

“Size “Yapamam” dedirten en önemli şey korkudur” diyor Sharon Taylor ve Norah Harding “Olumsuz düşünceler üretmek korkunç derecede kolaydır” diyor ve “Yapamam tavrı içki ya da uyuşturucuya bağımlılık gibi gerçek düşüncelerinizden kaçmanın bir yoludur. Duygularınızı bastırmak iyi bir şeymiş gibi görünse de, yaşamımızı çok daha iyi yerlere taşıyabilecek fırsatları elinizden kaçırmış olabilirsiniz” diye ekliyor.

“Yeni tanıştığınız birisinden çekimek veya yeni partnerinizle bir randevunun istediğiniz gibi sonuçlanmayacağından kaygılanmak doğaldır çünkü beyniniz sizi sosyal ya da fiziksel olarak gerçekleşmesi mümkün olmayan bir şeye inanarak sizi korur.”

Yapamam” sözü kariyerinizi, sosyal yaşamınızı, ilişkinizi ve her şeyinizi sabote etmeye başladığında artık değişim zamanı çoktan gelmiştir.

Nasıl olacak bu değişim peki? Psikoloji çalışmaları “yapamam” durumundan kurtulmanın en iyi yolunun tam tersini düşünmek olduğunu söylüyor. Olumlu şeyler olacağını düşünmeye başlayarak başlayabiliriz. Bunu yapabilmenin bazı yöntemleri var işte 7 sihirli yöntem:

BEYNİNİZİ EĞİTİN ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

Asla “Yapamam” demeyin. Hatta aklınızdan bile geçirmeyi! Bu alışkanlığı hemen  bırakın. Kolay değil dediğinizi tahmin ediyorum ancak kendinize olan inancınız sizi başarıya götürecektir.

“Yasak olduğuna şartlanmak veya mantı yapmayı beceremeyeceğinizi düşünmek, kediye bakamayacağınız fikrinden kedi sahibi olamamak, bilginizi bir blog’da yazmayı istemek ama kimse okumaz diye kendinizi baltalamak ya da ertelediğiniz her şey için artık değişimi başlatın” .

Güveninizi kaybettikten sonra otomatik olarak kendinizi hata yapmaktan korumak ve istediğiniz şeyi elde etmek için bile çaba harcamazsınız. Ama beyninizi yeniden eğiterek bu rutinden kurtulabilirsiniz.”

Efsane boksör Muhammed Ali”nin maçı kazanmak için geliştirdiği, beş duyuyu kullanma ilkesini benimseyin. Muhammed Ali, yumrukları hissettiğini, rakibinin terini kokladığını, kanını ağzıyla tattığını, tezahüratları duyduğunu ve rakibini yenilmiş, yerde yatarken gördüğünü hayal ederdi. Siz kan ve yumrukları çıkartıp bu tekniği uygulayın. Kendinize daha çok güvendiğinizi göreceksiniz.

“ÇOK ZOR” DEME, YAPMAYA BAŞLA

“Sonuçlandırmadığınız işleri düşünün”. “Oturup arkanıza yaslanın ve 20 dakika boyunca bu işle nasıl baş edeceğinizi düşünün. Sonra bir kahve alın kendinize. Gerçekçi hedefler oluşturmak sizi daha başarılı hale getirecektir belki hedefi gerçek dışı tuttuğunuz için yarım kaldı o iş çünkü büyük problemlerle uğraşmak daha zordur.”

KÖTÜYÜ ÇAĞIRMAYIN

Büyük bir davet vereceksiniz hem de yemekli ve sonu felaket olacak diye düşünmeye başladınız. Dünyanın sonu geldi değil mi? Yeni tecrübeler ediniyorum diye düşünün daima yemekleri kimse beğenmeyecek ve gece berbat sonuçlanacak diye değil. “Kendinize güvenmediğiniz işleri yapmak için şimdi tam zamanı, işler ters gitse de siz mutlaka halledersiniz. Yürümeyi yeni öğrenen bir bebek, yürümeye çalışırken düşünce herkes ona güleceğini ya da yürümeye çalışırken düştüğünde canının yanacağını düşünmez öyle değil mi?”.

BIRAKIN SİZİN HAKKINIZDA DÜŞÜNSÜNLER

Sevdiğiniz insana açılmaya karar verdiniz ve nefes almakta zorlanıyorsunuz. İşin sırrı antrenman yapmaktır kimse sizi duymadan ayna karşısında çalışın. Sonra 2-3 arkadaşınızın önünde alıştırma yaparsanız, bu size daha fazlasını yapma konusunda cesaret verir. El alem ne der sendromu yüzünden hep bunlar asılında bırakın sizin hakkınızda düşünsünler siz o düşünceleri iyi hale getirmek için kendinizi güdüleyin yeter. Bu kendinize güveninizi artırır ve risk alma konusunda cesaretlendirir.

“Unutmayın Risk almamak, Risk almaktır aslında”

EN KÖTÜ NE OLABİLİR Kİ?

En iyi olmama korkusu insanı köstekleyebilir. Ama risk almazsınız hiçbir şey kazanamazsınız”. Başarısızlıktan değil denememekten korkun. En iyi ne olabilir ve en kötü ne olabilir konusunda hazırlıklıysanız o zaman 1-0 öndesiniz demektir. En kötüsü bile hayatınızdan ve sizin mutlu ruh halinizden daha önemli değil unutmayın.

ZOR ANLARI PAYLAŞIN

Paylaşmak çoğalmaktır ve çoğalmayı severiz, o yüzden güven seviyesi en yüksek olan dostunuzla paylaşın ve empatik sohbetler edip yalnız olmadığınızı görün bu sizi kendinizi daha iyi hissettirecek. Arkadaşlar jeneratör gibidir en zor zamanlarda sizi hayatta tutar. Ancak onların yakıtlarını vermeyi ihmal etmeyin ihtiyacınız olduğunda boş depolu bir jeneratör istemezsiniz.

 KENDİNİZE DİKKAT EDİN

Bedeniniz ve beyniniz aşırı yüklüyken ne kendinize ne de hayata fayda sağlarsınız o yüzden arada durup kendinizi şarj etmelisiniz? En son ne zaman kendinize kafa tatili verdiniz ? Mola verin ve kendinize zaman ayırın biraz şımartın kendinizi. Sağlığınız hiç bir şeyden daha değersiz değil unutmayın.

Bana ulaşıp sorularınızı, dileklerinizi, isteklerinizi iletmek yaşadıklarınızı paylaşmak ve danışmak isterseniz ozgur@ozguraksuna.com mailinden ozguraksuna.com web sitesinden ve @ozguraksuna sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

27332301_1877222462351038_5407318315460189437_n 27332104_1877219255684692_75029973001379701_n

 

 
 
previous next
X