KIR KABUĞUNU

Hayat bize gelişim ve değişim için doğadan o kadar çok örnek gösteriyor ki sadece doğadan alacağımız dersleri bile uygulayarak  bir çok problem olarak gördüğümüz konuya çözüm bulabiliyoruz. Abraham J. Twerski’nin hayat dersleri içinde buna birçok örnek bulabiliyoruz aslında. Bir gün bir dişçi randevusu için beklerken bir  “İstakoz nasıl büyür” hikayesi gözüne çarpıyor dergide ve birçoğumuzun nedenini bilemediği bir probleme net bir çözüm buluyor aslında.

İstakozlar yumuşakçalardandır ve dünyaya geldiğinde sert bir kabukla donanmış şekildedir. Ancak kendisi gelişimini sürdürdüğü halde kabuğu büyümez ve bir süre sonra kabuğuna sığmaz hale gelip rahatsızlık duymaya başlar, bu onda stres ve baskı oluşturur ve bu durumdan kurtulmak için kabuğunu terkedip bir kayalığın altında avcılardan korunmak için saklanır ve kendisine daha büyük ve yeni bir kabuk inşa eder, aradan geçen zaman içinde istakoz büyümeye devam eder ve kabuğuna yine sığmamaya ve aynı şeyleri tekrar yaşamaya başlar ve duyduğu rahatsızlıktan yine kabuğunu terkeder ve bir kayalığın altında yeni kabuğunu oluşturur bu şekilde yenilediği kabuklarıyla büyüme sürecini tamamlar ve en son ulaşacağı noktaya kadar büyür.

Ve şunu söyler; eğer bu istakozun bir doktoru olsaydı ve ona antidepresan gibi mutluluk veren ilaçlar verseydi bulunduğu durumdan şikayet etmeyecekti ve kabuğundan ayrılmayacaktı, bu nedenle büyüyemeyecek ve gelişemeyecekti, eğer bugün hayatımızda rahatsızlıklarımız varsa, kendimizi baskı altında hissediyorsak hatta stres yükü varsa üzerimizde bu bizi mevcut durumu değiştirmeye itecek ve harekete geçirecek en önemli itici güç olacaktır.

Öncelikle yaşadıklarınızı hep negatif ve olumsuz görmemekle başlayabiliriz değişime.

Bu arada yeri gelmişken kulaktan dolma ve arkadaş tavsiyesi ile alınan depresyon ilaçlarının sizin gerçek ruh sağlığı problemlerine sahip olmanıza sebep olacağını hatırlatmak istiyorum. Eskilerin; olmuyorsa demek daha tam öğrenememişindir o yüzden olmuyordur dedikleri durum aslında. Hepimizin içinde muhteşem bir potansiyel var, başarı onun farkına varıp dışarı çıkarabilmekte ya da tam tersi birçoğumuzun farkına bile varmayıp bazen de görmezden gelip bu enerjiyi boşa harcamakta.

Başarısızsak artık sorunun ne olduğunu öğrenmiş bu duruma çözüm üretmeye başlamış başarılı olmaya sadece bir adım kalmış demektir.

 Başaramamaktan korkmayın, denememiş olmaktan korkun

Risk ve hayat başarısı paralel çalışan sistemlerdir biz garantici bir millet olduğumuz için hep garanti olan yoldan ilerlemeyi tercih ediyoruz biraz güven ve konfor  alnımızdan çıkabilmemiz gerekebilir bu da beraberinde stres oluşturabilir ancak işte bu stresler bizim ilerlemezi sağlayacak dayanıklılığı sağlayacak.

En büyük fikirler zor zamanlarda, en iyi kaçamak noktaları imkansızlıklarda, en iyi yemekler en kısıtlı malzemeyle, en iyi icatlar mecburiyetlerde oluşuyorsa siz de en iyisine çok yakınsızın demektir. Özgür Aksuna olarak benim de başarı hikayem kabuğumu kırmamla başladı.

Tarihin sayfaları da böyle büyük ilham kaynakları ile bize ışık olmaya devam ediyor en büyük ışığımız Atatürk’ün ışığıyla kabuğunu kıran bir nesilsek ve artık kabuğunuz size rahatsızlık veriyorsa ve artık canınız acımaya başladıysa artık kabuğunuzu bir kez daha kırma zamanı gelmiştir. Zaman değişim zamanıdır hadi neyi bekliyorsunuz?

 

 
 
previous next
X