MAG Mayıs 2017 Köşe Yazısı “Yaşam Amacım”

YAŞAM AMACIM

Bahar ayları ile birlikte havadaki enerjiden mi dersiniz yoksa hava durumunun değişkenliği mi dersiniz iç konuşmalarımızın arttığı dönemdeyiz. Hep sorular soruyoruz kendimize ve kendimizi keşfetmek için  cevaplar arıyoruz. Çoğumuz lüks, zevk ve ihtişam içinde bir yaşam için “ hayat bu işte!” deriz. Asya’da yapılan bir araştırmada: “Film veya televizyon programlarını seyredenler zamanla gördüklerini arzu etmeyi ve tüm bunlara sahip olabileceklerini hayal ediyorlar.” İnsanoğlu zengin olmayı ve saygınlık elde etmeyi ya da  bir konum elde etmeyi yaşamın amacı haline getiriyor. Ve hatta bir çok insan bu yolda gençliklerini, sağlıklarını, aile yaşamlarını ve manevi değerlerini feda ediyorlar.

Yaşam amacımız kişiliğimizin derinlerinde, kendinizi işe yaradığımızı hissettirir; adeta bize dünyaya neden geldiğimizi anlatır. Hayat amacımıza uygun yaşamak hayattan daha fazla zevk almamızı sağlayan en önemli faktördür. Yaşam amacımıza ulaştığımız ve isteklerimizi gerçekleştirebildiğimiz kadar hayatımızdan memnuniyet duyarız. Yaşam amacımızdan uzakta yaşadığımız bir hayat ise mutsuz, cansız, karamsar bir hal alır.

Yaşam amacımız en derinlere yerleşir ve içselleşirse çoğu zaman ona karşı bir körlük geliştiririz. İnsanoğlu kendine kör ve sağırdır. O nedenle yaşam amacımızı kendimize soracağımız özel soruların rehberliğinde daha rahat bulabiliriz.

Yaşam amacımızla için bilmemiz gereken en önemli şey, hiç birimizin üzerinde hayat amacımız yazılı olduğu birer paketle dünyaya gelmiyoruz. Hepimiz bu dünyaya geldiğimizde boş bir kutuyuz içine ne koyarsak oyuz. Yaşam amacınız siz ne olmasını istiyorsanız odur. Bunun ne olduğunu sizden başka hiç kimse bilemez. Bu nedenle başka biri size yaşam amacınızı söyleyemez sadece bir profesyonel sizi bu konuda kendinizi keşfetmeniz konusunda yardımcı olabilir. O yüzden yaşam amacınızdan şüphe duymak yerine, mutluluğunuzu takip etmek ve bunun için çalışmak daha iyi bir seçim olabilir.

Şimdi kendinize bazı sorular soracağız ve bir harita çıkarmak için bir çalışma yapacağız bu çalışmanın sonunda hayat amacımızı kendi kelimelerimizle yazacağız.

Aşağıdaki soruları mümkün olduğu kadar detaylı ve eksiksiz bir şekilde cevaplandırın.

Adım –  Adı Soyadı:                                                    Tarih:

 

Hayatının tamamını gözden geçir ve aşağıya seni hayatta en canlı ve mutlu hissettiren anılarının bir listesini yap.
1-

2-

3-

4-

5-

Şimdi yukarıdaki listeyi dikkatlice incele. Bu anıların ortak yanları neler? Sana hayatta en çok neşe ve mutluluğu bu ortak noktalar getiriyor.

 2.Adım 

Doğal yeteneklerin ve becerilerin neler?
Kişisel güçlerin ve karakteristik özelliklerin neler?
Başkalarının sana hep iyi olduğunu söylediği şeyler nelerdir?
En çok hangi zamanlarda kendini canlı hissediyorsun?
Hayatta sana en büyük neşeyi, mutluluğu, tatmin ve doyumu ne getiriyor?
Hangianlarda/ ne zaman kendinle ilgili en iyi hissediyorsun?
Başka insanlarla en çok hangi konularda etkileşmekten (etkileşim içinde olmaktan) hoşlanıyorsun?
Yapabilseydin dünyada neyi değiştirirdin?

3.Adım 

Bu cevapların ortak özellikleri neler?
Bu cevapların ilk listeyle ne gibiortaközelliklerivar? Neleri ortak?
Sorulara verdiğin cevapları birleştirerek 2-3 tam cümleye çevir.Yaşamamacınızı yazmak üzeresiniz..

 

Hayatta bir amacınız olmalı nasıl bir sporcunun amacı şampiyon olmaksa nasıl birşirketin amacı para kazanmaksa sizin de bir amacınız olmalı. Neye ulaşmak istiyorsanız o olursunuz, ne için yaşarsanız onu yaşarsınız. Hayallerinizden ve amacınızdan vazgeçmeyin.

Sorularınız ve iletmek istedikleriniz için  sosyal medyadan @ozguraksuna hesaplarından ozguraksunaqhotmail.com adresinden bana ulaşabilirisiniz.

 

 
 
previous next
X