Milletvekili Adaylarına Siyasi Hitabet ve Diksiyon Eğitimleri

Bir siyasinin ilk öğrenmesi gereken şudur.

“Ağızdan çıkan kulağa, kalpten çıkan kalbe gider” öncelikle ikna edici ve etkili konuşmanın kalbi konuşma yetisi olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Size soru sorulmaya başlandığında diyafram  nefesi almaya başlamalısınız.

Hitabetin Yunancası RHETORİC’tir. ve güzel konuşma becerisi veya sanatı anlamına gelir. Başka bir deyişle hitabet; bir topluluk önünde belli bir görüş, duygu veya düşünceyi topluluğu inandırmak amacıyla yapılan konuşmaya denir. Diğer bir ifadeyle hitabet; Belli bir mesajın veya mesajların konuşma yapma yolu ile iletilmesini ve aktarılmasını ifade eder.

Bir topluluğun önünde bir düşünce ve inancı savunmak, savunduğu düşünce ve inancı o topluluğa aşılamak amacıyla yapılan konuşma türüdür. Hitabeti, dokusuna duygu ve coşkunun karıştığı bir tür konferans olarak da değerlendirmek mümkündür.

Bir gerçeğe inanan bir kimsenin kamuyu bu gerçeğe inandırmak için özünün bütünü ile yaptığı telkin süresi hitabet; bir fikri, bir davayı karşısındakilere dil ustalığıyla açıklama hitabet sanatı; kalabalık önünde bu sözleri söyleyen kimseye hatip; bir insan topluluğuna bir fikir vermek, bir ülküyü aşılamak amacıyla söylenen sözlere nutuk veya söylev adı verilir.

Büyük hatipler, söz ve fikir özgürlüğünün bulunduğu zaman ve yerlerde yetişir; bu türün en güzel eserleri özgür, kültürlü toplumlarda görülür. Merak uyandırarak, insanları ilgilendiren bir olayı anlatarak, bir tasvirle, dinleyicilere bir soru sorarak, kuvvetli bi özdeyişle, söze girmek hitabet sanatında büyük önem taşır.

Sözlü anlatımda ses tonunun iyi ayarlanması da ayrıca gerekir. Edebî sanatları kullanabilmek ise hem öğrenmeye, hem de özel yeteneklere bağlıdır.

En eski devirlerden günümüze kadar önder insanların diğer insanlardan bazı yönleriyle ayrıldığı bir gerçektir. Bu yönler; ileri görüşlülük, üstün zekâ, millî tarih ve millî kültür bilincinin yüksekliği vb. dir. Bütün bu özelliklerin ötesinde ve öncesinde bir başka özellik daha vardır. O da, hitabet sanatına sahip olmalarıdır.

İçten ve samimi konuşma yapmak kolay değildir. Büyük hatiplerin bile daha önceden konusunu hazırladıkları ve yanlarındaki küçük notlarından faydalandıkları ve o andaki konunun ahengine göre konuşmalarını değiştirdikleri görülmüştür. Bu yüzden hatip, konuşma sırasında her zaman metne bağlı kalmayabilir. Nutkun giriş cümlesi toplumun dikkatini çekecek türden olmalıdır. Hatta ilk cümleler şiirsel bir üslupta olabilir. Düşüncelerin planı iyi yapılmalı ve kullanılacak üslup iyi seçilmelidir.

Dinleyicinin tansiyonunu yükseltecek fikirlerle sorulu cevaplı cümlelerle sonuç bölümüne geçiş sağlanır. Sonuç bölümünde ise işlenen konunun önemi ve toplumdaki tesirleri kesin ve etkili bir dil ile anlatılır. Hatip işleyeceği konuyu çok iyi savunabilmelidir. Bunun için de konuşma sanatının inceliklerini ve toplum psikolojisini çok iyi bilmelidir. Seçtiği kelimeleri ve kurduğu cümleleri en tesirli şekilde kullanmalıdır. Ses tonu, jest ve mimikler konuşmasının akışına uygun olmalıdır.

Tüm hitabet ustalarının kabul ettiği bir şey var ki; bir konuşmacının sarf ettiği ilk birkaç cümlesiyle kazanmayı ya da kaybetmeyi garantilediğidir.

Yani ister dost meclisinde, ister kürsüde olsun yapacağınız konuşmanın ilk cümleleri kaderinizi belirler. Dinleyenler ilk izlenimlerine göre sizi dinleyip dinlememe konusunda karar verir.

Siyaset arenasında marka olmak için etkili bir hatip olmanın inceliklerini öğrenmek için lütfen iletişime geçin.

Sınırlı sayıda aday ile çalışılacağı için lütfen acele edin

Ön görüşme ve bilgi almak için : 0312 428 73 14  – ozgur@ozguraksuna.com

Siyasi Hitabet Eğitimi:

Diksiyon ve Etkili Konuşma Teknikleri

Nefes ve Diyafram Eğitimi

Beden Dili, Jest ve Mimik Kullanımı

Kürsü ve Topluluk Önünde Konuşma Korkusunu Yenme

Özgüven Yönetimi

Hitabet  Uygulamaları ve Konuşma Çalışmaları

Hazırlıksız Konuşma Çalışmaları

Metin Hazırlama ve Konuşma Yazma Teknikleri

Liderlik ve Algı Yönetimi

İnsanları Etkileme Sanatı

Kitle İkna Teknikleri – İnsanları Etkileme Sanatı

 

Çalışma Biçimi:

Milletvekili Adayları, Belediye Başkan Adayları, Belediye Meclis Üyesi Adayları ,İl Genel Meclis Üyesi Adayları, İl Başkanları , İlçe Başkanları, Kadın Kolları, Gençlik Kolları bu eğitimler katılabilir

Çalışmalar birebir yapılmaktadır ve gizlilik sözleşmesi ile güvence altındadır.

Çalışma süresi çalışma ihtiyacı ve isteğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir, lütfen bilgi alınız.

Eğitimde tüm konular çalışılabileceği gibi tek tek de çalışılabilmektedir.

 

 
 
previous next
X