“Şeytan Tüyü Kullanma Kılavuzu” – MAG Haziran 2018 Köşe Yazısı

ŞEYTAN TÜYÜ VAR SİZDE, KULLANSANIZA…

Şeytan Tüyü Kullanma Kılavuzu

Haziran ayı hepimize huzur ve mutlulukla gelsin yaz ayı olması bile yeterli insanın içini açmaya aslında. Özgür Aksuna sosyal medya hesaplarına ve web siteme gelen mesajlarda günlük yaşam içinde hap gibi kullanabilecekleri iletişim ve insan yönetimi teknikleri soranlar çok fazla ben de bu ay biraz bu tekniklerden bahsedeyim istedim.

Püf noktaları seven bir milletiz bu da çok okumadan hızlıca öğrenme isteğimizi artırıyor haliyle hatta kitap özetlerinin en çok satıldığı ülkeyiz diyebilirim.

Keşfettiğinizde sizi mutlu eden kendinizde ya da etrafınızda deneyimlediğiniz davranışsal iletişim becerilerimizi güçlendirecek birkaç püf nokta anlatayım size o zaman. İletişim hayatımızın her anında hep yanıbaşımızda ve bunu en iyi kullanan en çok bu etkinin farkında olan, uygulayan, değer veren her zaman daha başarılı ve mutlu bir hayat yaşama şansına sahip. Bazı insanların şeytan tüyü olduğuna inanırsınız ve hiç bir sebep düşünmeden bu sıfatı ona yükler ve her davranışını daha büyük ve güzel görmeye başlarsınız. Aslında şeytan tüyü dediğimiz şeylerin bir çoğu doğru iletişim tekniklerini başarıyla uygulamaktan geçiyordur. Bugün medeni cesaret gösterebilen, özgüveni yüksek, insanlarla hatta toplum içinde konuşma konusunda güçlü olduğunu düşündüğünüz insanlar  başarıyla uyguladıkları iletişim teknikleri ile sempati ve güven oluştururlar ve sonrasında istedikleri imajı ve etkiyi keyifle yaratıp kullanırlar. Örneğin çocukluk yıllarından beri hep etrafımızda bulunan ve grup tarafından daha fazla ilgi ve sevgi gören birileri mutlaka vardır, peki şimdi kendinie sorun o kişi siz misiniz?

Peki o zaman o kişi siz değilseniz bazı teknikler uygulayıp bu etkiyi artıralım.

 • Öncelikle gülümseyen bir yüz her zaman karşılığı gülümsemeyle alacaktır, karşınızdakini gülümsettiğiniz an 1-0 öne geçersiniz artık istediklerinizi yapmaya hazırdır.
 •  Ses tonunuz güven telkin eden sıcaklıkta ve bu da duyguları pekiştirecek bir kaç tatlı mimikle süslendiyse gol atmaya iyice yaklaştınız demektir.
 •  Yardım etmeye açık ve güven hissi veren biriyseniz kaleciyle karşı karşıya kaldınız demektir ve gol atmanız artık an meselesi. Son dokunuş gol atmanızı sağlayacak en önemli harekettir burada yapacağınız ufak bir hata golü kaçırmanıza sebep olacaktır gelin biraz teknik vurujş öğrenelim o halde;
 •  İki büyük hipnotik kelime kalıbı vardır ve istisnasız neredeyse her insanda aynı etkiyi yaratır.
 • Bunlardan birisi “Bu arada” diğeri ise “ Hayal etsene” kelime kalıplarıdır. Bu iki kelimeyi hangi konu konuşuluyor olursa olsun ciddi ya da eğlenceli olması hiç farketmez söylediğiniz anda karşınızdaki konuşmasını ve düşüncelerini bırakıp sizin söyleyeceklerinizi dinlemeye odaklanacaktır. Hatta bu kelime kalıplarını defalarca kullansanız bile istediğiniz noktada sazı elinize almak için harika fırsatlar yaratacaktır.
 •  Karşınızdaki kişinin konuşmasını tatlı bir şekilde kesip sözü devralma işi için bir teknik daha var karşınızdaki kişi konuşurken yere kalem ya da başka bir şey düşürün ve yerden eğilip alırken konuşmaya başlayın kendi konuşmasını kesip size dinlemeye otomatik olarak başlayacaktır.
 •  Karşımızdaki kişinin bizden hoşlanıp hoşlanmadığını hep merak ederiz ya da bu konuda ne kadar rol yaptığını, bunu öğrenmek için şöyle bir yöntem uygulayabiliriz, sizin en çok kullandığınız hatta spesifik olarak sizin kelimeniz olan bir kelimeyi kullanırken her defasında başınızı sallayarak ve tebessüm ederek söyleyin, eğer sizden hoşlanıyorsa oda o kelimeyi bir süre sonra kullanmaya başlayacak siz de sonucun keyfini çıkaracaksınız.
 •  Konuştuklarınızın karşınızdaki kişi ya da kişiler tarafından önemsenmesine ihtiyacınız varsa söyleyeceklerini her defasında annemden- babamdan ya da bir muhterem kişiden öğrendiğini tekrar edersen insan doğası gereği söylediklerine daha fazla inanacak ve senin fikrine sahip çıkacaklardır.
 •  İnsanların sizin fikirlerinizi savunmasını isterseniz, konuşurken başınızı sallayın ve göz temasını koruyun. ‘Başınızı sallamak’  karşınızdaki kişinin sizin o konuda otorite olduğu hissi yaratır ve ‘benim söylediklerim daima doğrudur’ imajı yaratır.
 •  Bazen dilinize bir şarkı takılır ve bir türlü aklınızdan çıkaramazsınız ve unutmak istesenizde bir türlü unutamazsınız buna Zeigarnik etkisi diyoruz, beynimiz bitmemiş yarım bıraktığımız şeyleri hatırlama eğilimindedir şarkının sonunu düşünüp söylediğinizde şarkının bittiğini düşünür beyin ve aklınızdan böylelikle rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
 •  Çocuklarınıza brokoli yemesini ister misiniz? Çocuklara brokoli istiyorlar mı diye sormak yerine iki tane mi yoksa beş tane mi brokoli istiyorlar diye sorun. Böylece öğle yemeğinde  kendi kararlarını verdiklerini hissediyorlar. Tezgahtarlar bu eski numarayı farklı durumlarda kullanır mesela, siz bir kıyafete bakarken kırmızı mı yoksa mavi mi diye sorarlar siz istediğiniz rengi söyledikten sonra beden sorarlar siz bedeninizi söylediğiniz anda o kıyafeti büyük olasılıkla almış olursunuz, o yüzden bakmaya girdiğiniz mağazalardan elinizde poşetlerle çıkarsınız.
 •  Birinin sizi izlediğini hissediyorsanız, esneyerek etrafınıza bakın . Birisi gerçekten sizi takip ediyorsa, esnemek bulaşıcı olduğu için oda esnemeye başlayacaktır.
 •  Bir kutu veya eşyayı taşırken konuşmaya devam ederseniz, arkadaşınız sizin bu eşyaları taşımanıza büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Çünkü insan iletişimi kesen kişi olmak istemez.
 •  Biriyle el sıkılacağınızı biliyorsanız, ellerinizin yeterince sıcak olduğundan emin olun. Sıcak eller samimi bir atmosferi teşvik ederken soğuk el iletişim ortamını negatif etkiler.
 •  Karşınızdaki kişi ne diyorsa onu tekrar ifade edin ve tekrar söyleyin. Konuşan kişi bilinçaltında sizin harika bir dinleyici olduğunuza inanır. Çok fazla yapmamak daha sağlıklı sonuç almanızı sağlar.
 •  Birisinin sana yardım etmesini istersen, cümlelerine ‘Yardımına ihtiyacım var …’ kelimeleriyle başla. İnsanlar suçluluk duymaktan nefret eder ve bu yüzden yardım etmeyi kabul ederler.
 •  Bir insanın sizi sevmediğine inanıyorsanız, kalemini veya herhangi bir eşyasını ödünç alıp alamayacağınızı sorun. İnsanlar hoşlanmadığı kişilere yardım etmeme eğilimi gösterirler.
 •  İnsanlar  ilk duyduklarına daha fazla inanma eğilimi gösterirler ilk söylediklerinizi daha güçlü ve kalpten söylerseniz size daha fazla inanacaklardır.

Önemli olan karşınızdaki kişilerin sizing şeytan tüyü olduğunuza inandırmak sonrasında uygulanacak bir kaç iletişim tekniği bunu güçlü hale getirecek ve size ayrıcalıklı kılacaktır. Unutmayalım “İletişim her şey’dir”…

Bana sorularınız ve mesajlarınız için @ozguraksuna sosyal medya hesaplarından ve www.ozguraksuna.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 
 
previous next
X